Spis treści

Na początek kilka słów wprowadzenia...

Niniejszy artykuł napisany został w celu uświadomienia ludziom, jak wiele tracą rezygnując bądź wstydząc się naszej polskiej tradycji, która na świecie jest doceniana bardziej niż we własnym kraju. Muzyka tradycyjna jest dowodem naszej tożsamości, w niej zawarte jest przywiązanie do Boga, kraju, do wartości, które towarzyszyły nam przez wieki i na których się wychowaliśmy. Święta to kumulacja tego wszystkiego, dlatego istotne jest aby były nasze, prawdziwe, polskie, tradycyjne.

W obronie Świąt Bożego Narodzenia czyli o wyższości tradycyjnych, polskich kolęd nad zagranicznymi piosenkami świątecznymi.


Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. Wielu z nas szuka sposobu na wystrzałowe święta, chce zaskoczyć rodzinę i przyjaciół oryginalnym pomysłem. W sklepach ledwie znikną z półek znicze, a już pojawiają się ozdoby choinkowe. Jedne usiłują przypominać rękodzieło, inne zadziwiają kształtem i materiałem z jakiego są wykonane. Niestety większość to chińszczyzna. Tłumnie odwiedzamy kiermasze i tam jest szansa, że znajdziemy coś pięknego, ciekawego, nieskalanego fabrycznym dizajnem. Już za chwilę reklamy zaczną krzyczeć "coraz bliżej święta" a radio i telewizję zaleją amerykańskie hity wykonywane przez artystów w mikołajowych czapkach i sweterkach w renifery. W sklepach muzycznych zaroi się od płyt z kolędowym karaoke - o zgrozo!Gdzieś pośród tego całego zgiełku zagubił się tzw. duch Bożego Narodzenia. Coraz mniej jest prawdziwych świąt, a tradycja zostaje wypierana przez nowe zwyczaje, wymyślone na potrzebę marketingu wielkich koncernów.

plcsenfrdehuitptroruskessvuk